Na co si dávat pozor při začátcích akvaristiky

21. ledna 2017 v 17:50 |  Má akvaristika

Na co si dávat pozor? Aneb rady, tipy, postřehy!


1. Nevěřte prodavačům ve zverimexech, akvaristice, pokud to nejsou obchody vyhlášené jako například v Praze Zoo Braník. Včera jsem si šla u nás pro tetry královské, zvýšit hejno a paní, ač minule mi přišlo, že trošku ví vo co gou, tak nyní totálně selhala, kdy mě upozorňovala, že to je tetra císařská (což měli i v popisu pod akvárkem), když to přitom byly tetry královské. Vysvětlila jsem ji rozdíl - já lajk, amatér, který se za super akvaristu zatím nepovažuje... No málem mě vomyli, bohužel to nebylo poprvé... Proto když nevíte, najděte si ještě v obchodě, pokud spěcháte s nadílkou, informace o druhu ryby/rostlině/příslušenství, které chcete pořídit.

2. Než budete do svého nového akvárka kupovat nové obyvatele, podívejte se na internet, jaké druhy existují, co by se vám líbilo a když už si vyberete pár kousků, tak si o každém druhu pročtěte několik článků, co vše obnáší. Z toho vám dojde, zda se s ostatními druhy rybek budou mít rády, nebudou se užírat, či snad požírat a zda všechny druhy, které jste si vybrali, mají stejné podmínky ohledně parametrů teploty, vody, tvrdosti, agresivity ryb, krmení, kolik místa pro sebe potřebují - počítejte s dorůstávající velikostí a zda se vám za pár měsíců vůbec všechny ryby do akvárka vejdou i v budoucnosti! Takže už v počátku nepřerybňujte a nezapomeňte, v jakém prostředí jsou rybičky zvyklé žít a zkuste jim podmínky zařídit co nejrealističtěji - buďte tedy zodpovědní a ohleduplní.

3. Není akvarijná rostlina jako akvarijní rostlina. Bohužel i obchody prodávají spoustu rostlin jako akvarijní, ale nejsou. Třeba Ophiopogon japonicus nana, neboli Sedoulek japonská, dále třeba Syngonium, Spathiphyllum. Doporučuje se osázet až 80% dna. Umělé rostliny se nedoporučují, nejenom že nevyrábí kyslík, ale nenapomáhají v akvárku v žádný přirozený ekosystém.

4. Nekrmte jen vločkovým krmivem, jak by vám šmakovalo jíst 2x denně celý dny, týdne a měsíce pořád to stejné? A byli byste z toho fit, zdraví a v pohodě? Zkuste rybkám občas oživit jídelníček. Bohužel moc obchodů, kde by se prodávalo živé krmení, neznám. Jen jeden v Praze, když nepočítám burzu, což mám trochu z ruky.

5. Čím menší akvárko, tím větší starost a špatné podmínky pro rybky. Nestabilní ekosystém, rychlejší znečištění...

6. Žádný ostrý štěrk jako dno, či ostré kameny/dekorace v akvárku, jako prodávají třeba v Hornbachu v sekci pro akvaristiku. Ryby by se o to mohly poranit. Hlavně u dna je velký problém, chce to písek cca 1-5mm velký, tmavé přírodní barvy, jen málojaký druh ryby snese světlé dno, jako má v přírodě.

7. Nikdy neodkalujte a nečistěte filtr ve stejný den. Odkalování se doporučuje spolu s výměnou 1/3 vody 1x týdně - záleží ale na velikosti akva a kolik v něm máte ryb.

8. Buďte v obraze a hledejte informace jak zdokonalit své zvyky ohledně akvaristiky, čtěte diskuze a nenechávejte akvárko jen tak na pospas, pořád je čemu se učit.

Hodně štěstí!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 21. ledna 2017 v 19:26 | Reagovat

pěkné ale o tom nepřemýšlím

2 Honza Honza | 26. února 2018 v 13:28 | Reagovat

Super článek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

2015 Design by TheRealTrue22