Domácí pomocníci

15. ledna 2017 v 13:25 |  Naše zdraví

Osvěžovač vzduchu

Do sklenice s hezkým šroubovacím víčkem, které hustě proděravíme, vsypeme 100 g jedlé sody a nakapeme na ni deset kapek přírodního esenciálního oleje. Náplň měníme podle potřeby.

Prostředek na nádobí

Na 500 ml velkou láhev prostředku na nádobí potřebujeme 1,5 hrnku horké vody, 1/2 hrnku tekutého olivového mýdla (postrouháme si 50 g olivového mýdla a rozpustíme je ve vodě), 1 lžíci octa, 1 lžičku sody na praní, několik kapek přírodního esenciálního oleje. Vše smícháme, zalijeme horkou vodou a mícháme, dokud se směs nespojí. Necháme vychladnout, občas zamícháme a pak přelijeme do láhve na jar. Pokud prostředek příliš ztuhne, zahřejeme jej a přilijeme více vody.

Čistič na nerez

Plochu očistíme nahrubo hadříkem a pak ji druhým s pár kapkami olivového oleje vyleštíme.

Leštěnka na nerezový dřez

Nerezovým částem dřezu vrátíme lesk tím, že je vysušíme hadříkem, na jejich povrch naneseme hladkou mouku (jen slabý poprašek!) a vydrhneme je jemným suchým hadříkem. Povrch opláchneme teplou vodou
a přeleštíme jej jiným suchým hadříkem.

Čistič WC

Do záchodové mísy vsypeme jedlou sodu a zalijeme ji obyčejným octem. Necháme několik minut působit
a pak dočistíme štětkou.

Čistič odpadu

Pro středně ucpaný odpad smícháme půl hrníčku kuchyňské soli a čtyři litry horké vody (ne vroucí)
a nalijeme ji do odpadu. Při velmi ucpaném odpadu do něj nasypeme půl hrníčku sody a zalijeme ji stejným množstvím octa, chemická reakce těchto dvou látek odpad uvolní. Po asi čtvrthodině odpad zalijeme horkou vodou.

Čistič koupelen

V rozprašovači smícháme 2 díly vody s 1 dílem bílého octa. Univerzální čisticí prostředek můžeme použít na všechno včetně mastných skvrn, rozlitých skvrn, nerezu a povrchů v koupelnách.

Čistič ptačího trusu

Čelní sklo auta snadno umyjeme hadříkem namočeným v obyčejném octu. Na verandě nebo terase nalijeme trochu octa přímo na skvrny - jakoby kouzlem se rozpustí.

Čističe na koberce

1) Smícháme jedlou sodu, ocet a tolik vody, aby vznikla hustá pasta. Kartáčkem ji naneseme na koberec, který vykartáčujeme, a zbylou sodu vysajeme.
2) Kuchyňským sítkem rovnoměrně rozprášíme silnější vrstvu dětského zásypu po celém koberci. Necháme jej působit přes noc a ráno vyluxujeme zásyp i se zápachem.
3) Do misky vsypeme obsah šesti čajových sáčků a pokapeme je polovinou čajové lžičky vody. Jen lehce zvlhčené lístky rozsypeme na koberec a potom je rázně smeteme čistým smetáčkem.

Čistič na kožené boty

Smícháme dva díly olivového oleje a jeden díl citrónové šťávy. Směs naneseme na boty a necháme ji několik minut vsakovat. Pak boty přeleštíme kouskem látky.

Vyčištění myčky nádobí

Na dno myčky nasypeme jeden šálek jedlé sody a spustíme ji na oplachovací cyklus. Pokud zápach přetrvává, nasypeme na dnomyčky ještě několik lžic jedlé sody a necháme ji tam do příštího mytí. Před dalším mytím není nutné prášek oplachovat.

Čistič na mikrovlnnou troubu

Smícháme 2 šálky vody se čtvrtinou šálku citrónové šťávy v nádobě, kterou lze použít v mikrovlnné troubě, a spustíme ji na nejvyšší výkon po dobu 8 minut. Pára uvolní zbytky jídla na stěnách a na skle, takže je snadno setřeme.

Odstraňovač skvrn v myčce nádobí

Vnitřním stěnám myčky dodáme nový lesk tak, že do dávkovače mycího prostředku nasypeme balíček citrónové nápojové směsi v prášku a potom spustíme intenzivní mycí program.

Čistič na sporák

Připečené skvrny setřeme vlhkou houbičkou, abychom je namočili, a potom na ně nasypeme jedlou sodu. Při drhnutí houbičkou se rozpustí. Funguje to i na mastnou tmavou špínu, která se může hromadit kolem okrajů dalších kuchyňských spotřebičů.

Vyčištění spálených hrnců

Zčernalou připečenou hmotu ze dna oškrábeme, jak nejlépe to půjde. Hrnec naplníme do čtvrtiny vodou, nasypeme do ní půl šálku jedlé sody a přivedeme ji k varu, poté hrnec necháme přes noc odmočit a ráno jej snadno vyčistíme.

Bílý ocet

Pokud jde o šetrné a efektivní čištění, tato stará metoda stále zabírá. Bílý ocet je skvělý přírodní dezinfekční prostředek a lapač zápachu.
Používejte ho v koupelně k odstranění nečistot, zbytků mýdla a usazenin tvrdé vody ve vaně a umyvadlu. Funguje dobře na koupelnové a kuchyňské plovoucí podlahy a dlaždice. Dokonce je natolik šetrný, že jeho roztokem ošetříte i podlahy ze dřeva.

Citrónová šťáva

Často vídáme na pultech čisticí prostředky s vůní citrusů. Proč nevyužít ty skutečné? Zde je několik jednoduchých tipů, jak je zpracujete sami doma.
Univerzální čisticí pasta
• citrónová šťáva
• jedlá soda
Smíchejte citrónovou šťávu s jedlou sodou a vytvořte hustou pastu podle potřeby. Alternativní způsob: Rozřízněte citron na dvě poloviny a jejich vnitřní plochu posypte jedlou sodou. Pastou nebo posypanými citrony zatočíte se skvrnami na různých typech povrchu. Citrónová šťáva působí jako přírodní bělidlo, proto nejdříve otestujte její účinky na skrytém místě.

Lak na nábytek
• 1 šálek olivového oleje
• ½ šálku citrónové šťávy
Smíchejte olivový olej s citrónovou šťávou a použijte k vyleštění nábytku ze dřeva. Naplňte směsí rozprašovač, postříkejte a doleštěte měkkým hadříkem, aby se nábytek rozzářil. Citrónová šťáva rozpustí špínu a skvrny, zatímco olivový olej dřevo chrání a dodává mu potřebný lesk.

Odstraňovač zápachu v kuchyni
• ½ citronu
• kuchyňská sůl

Použijte vymačkané citróny v boji proti zápachu z umyvadla, dřezu, ale i lednice! Vymačkejte citrónovou šťávu do umyvadla a dřezu a nechte působit. V lednici se nepříjemných pachů zbavíte snadno, pokud na talířek položíte rozkrojený citron posypaný kuchyňskou solí.

Odkazy:
www.priroda.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radim Radim | 18. ledna 2018 v 18:07 | Reagovat

Já mezi mé domácí pomocníky určitě musím zařadit i drtič odpadků https://eshop-blanco.cz/520-odpadkove-kose , od té doby co ho máme, tak s ním nebyl sebemenší problém. A hlavně je velmi ekologický a šetrný k přírodě. Musím říct, že se mi i urychlilo vaření, protože zbytky házím rovnou do drtiče.

2 Míša Míša | E-mail | 3. května 2018 v 14:12 | Reagovat

Já jsem nějakou dobu docela zápasila s čištěním svého granitového dřezu. :) Ta černá je super, ale když se o to nestaráte, tak se začnou z vodního kamene dělat mapy. Zkusila jsem tuhle čistící pastu a super: https://eshop-franke.cz/520-cistici-prostredky Používám to teď už na víc věcí. Čistí to opravdu dobře. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

2015 Design by TheRealTrue22