Jak na králiky

4. června 2012 v 23:13 | sám život |  Má slova
V říjjnu 2012 jsme si pořídili krásného králíčka Milouška ve zverimexu Modřany, který zároveň mohu doporučit. Koukala jsem se všude možně na recenze na možné zverimexy v Praze a právě díky nim jsem se dostala k tomuto. Sice tam neměli tak veliký výběr králíků, jako psali všude v článcích majitelé zvířatek, ale Milouš si nás dostal během vteřiny. Hlavně paní prodavačky byly moc milé, se vším nám pomohly.


Miloušeku, vítej doma

V první řadě, co jsem říkala svému partnerovi: ,,Králík s ušima dolů? To přeci není žádný králík! Měli bysme si vybrat klasického - s ušima nahoru!" - Jak jsem se sama sobě musela smát, když jsme si domů vzali našeho milovaného stříbrno-modrého, zakrslého beránka.

Mildova mikina, se kterou vyrůstal

Výběr byl naprosto jasný - jen co jsme se přiblížili ke kleci s pár králíky, Milouš k nám hned přihopsal, začal panáčkovat a blbnout. Ostatní králíci si tam tak leželi, ani nezpozorovali, že se k nim někdo přiblížil. Pochovali jsme si Mildu a byl jasnej. Běheme hodinky byl už připravený v krabici, dokupovali jsme pouze granule proti zápachu a záchudek. Vše už jsme měli připravené doma.

Po pořádné šichtě, nikdy jsem nevěděla, že králíci mají tolik poloh pro ležení, kolikrát se jim musim smát, jak u toho vypadají =)

Nezapomeňte svým miláčkům koupit něco na okusování kvůli zoubkům, či nějakou hračku na hraní. U nás vyhrál tunel!

Když není na návštěvě dostupná klec, postavte jim prostě hrad s ochrankou!

Po přečtených milionů článků o novém přírustku v domácnosti jsme se přeci jen odhodlali Mildu pustit na delší čas po celém bytě hned první den. Všechno si očuchal a hned jsme se skamarádili. Ničeho se nebál, krása pohledět. Na pítko se naučil chodit během pěti vteřin, to mu stačilo jenom ukázat, kde ho má. Se záchodem jsme nepospíchali, hlavně žádné násilí a křik. Bobky jsme házeli do záchudku, většinou cokoliv dělám s klecí, tak u toho Milda asistuje, co je nového a co tam dělám. Když se někde v kleci vyčůral, tak jsme mu to dali do záchoda, vzali jsme ho na něj a pořád na něj mluvili. Stačilo pár dnů a Milda na něj chodil pořád. Bobkoval teda všude možně zezačátku, aby si označil své území, ale to je naprosto normální. Navíc bobky nemusíme tolik řešit po bytě, jako kdyby nám to třeba dělal pes, že :-) Musim teda říct, že se nám nikdy nevyčůral někde v bytě - necháváme ho teď nonstop venku, nezavíráme ho. První měsíc však spával v zavřené kleci a pouštěli jsme ho jenom, když jsme byli doma. Postupně jsme zabezpečovali celý byt, včetně kabelů - i když nám za celou dobu překousal jenom jednu nabíječku - troufne si jen na tenké kabely zřejmě. Ty větší sem tam okousne, ale nic ve velkém. I přesto vše máme všude na dostupných kabelech husí krky.

Čím více lásky jim budete dávat, tím více se Vám budou odvděčovat. Budou za Vámi chodit na gauč se pomazlit, či když se půjdete sprchovat, tak půjdou s Vámi do koupelny - budou s Vámi chodit tam, kam půjdete i vy, pokud nebudou mít půlnoc =)

Někdy s námi usne v posteli jako pejsek a když ráno vstáváme do práce, tak vstává s námi, všude s námi chodí. Když jdeme do kuchyně, tak se natáhne tam, kde zrovna jsme. Kdykoliv jdu do ledničky, tak hned ke mně upaluje a začne panáčkovat, co mu asi tak dám dobrého. Dříve, když jsme kdykoliv přišli domů, tak nás přišel přivítat ke dveřím. Teď už to nedělá, protože většinou je zalezlý pod postelí a spí.
V podstatě to všechno dělá přirozeně, kromě záchudku a pítka jsme ho nic neučili. Je to všechno o náklonosti a o vlídnosti ke zvířátku. Vaše ruka pro zvíře musí vždy znamenat vždy jenom něhu a lásku. I když také jsme Mildu vzali několikrát přes zadek - co si budeme povídat, ale vždy to bylo s mírou, tak aby se nenarušil náš vztah!!!
Nezapomeňte jít se svým novým přírůstkem na očkování k veterinářovi. Každý měsíc si zaznamenávejte, kolik váží - je dobré to sledovat =)

Klasika, když jdeme pro něco do ledničky, určitě nečuchá zeleninku, ale ten rumík ve dveřích :D


Králík má běhat, ne aby byl zavřený v kleci.. Můj názor, ale je to jako velký pes zavřený v malém bytě celý den, kterýho jde jeho pániček vyvenčit 3x denně na 10 minut=výhra!

Problémy které jsme zkraje řešili - nejedl tolik sena, až kdybych měla říct - nechutnalo mu. Měnili jsme různé druhy sena, nakonec to bylo jenom nějaké přechodné období. Týden jí jenom seno a další týden nechce nic jiného, než granule. Dneska jí půl na půl. Se zeleninkou šetřit, začali jsme mu dávat takovou tu králičí klasiku asi ve čtyřech měsících, s tím, že se mohl utlouct po rajčatech. Dneska? Ani se jich nedotkne. To samé s většinou ovoce. Miluje mrkev a salát, ten nikdy neignoruej :-) Problém s extrémním línáním řešíme až ted v jeho devíti měsících- co z MIldy denně vyčešeme za velký chuchvalce? Kdybych si to dávala nahromadu za poslední týden, tak mám kožich na zimu :-)

Na fotkách vypadá hrozně přísně a zabijácky, ale normálně se na nás pořád usmívá :-)

Na kšíry si Milda zvyknul hned, chodíme tak 2x týdně na jednu hodinku určitě. Pokaždé se chová jinak. Jednou se pořád myje, pak jde něco očuchat, jindy furt běhá a skáče a prolítneme s ním celý park. Někdy bojujeme s nandáním kšír, zato sundavání drží bez problému a na povel můžeš končí sundavání a může jít :-)

Nikdy nenuťte králika chodit tam, kam chcete vy. Není to pes! Vy chodíte za králíkem a dáváte pozor, co se děje okolo Vás.

Když bylo Milouškovi 6 měsíců, rozhodli jsme se mu pořídit kámoše - Matouše :-) Když jsme ještě nevěděli, zda je to kluk nebo holka, říkali jsme mu Zlatovlás/ka - má capučínovou barvu. Jeho jsme koupili na Černém mostě ve zverimexu vedle Village Cinema. Měli tam velký výběr, avšak personál děsně arogantní. Nechápu, jak mohou ve stáří jednoho měsíce u zvířate jasně určit pohlaví, když náš super veterinář řiká, že to jde jasně prohlásit až okolo třetího měsíce...
Problém s Matym byl, že měl průjem- ne jako mají lidi, u nich se to projevuje slepenými bobky. Následovala dlouhá suchá-senová dieta. Je to změna na prostřední, něco nového - u nás to tak bylo. Další problém- hrozně smrděl, už od převzetí ze zverimexu, vyměnili jsme podestýlku a bylo to už v pořádku. Bojovali jsme s hygienou, ale po výměně hoblin a očistě od průjmu se to změnilo ze dne na den.

Nezapomeňte fotit od začátku, od prvního dne. U Mildy jsme to podcenili a proto dnes sotva najdeme jednu pořádnou fotku, když byl malinkatý.

Maty nás okouzlil svojí osobností a vzhledem. Nikdy bysme však do toho to risku nešli s tím, kdybysme neměli pojištěné, kdyby se nám chlapci nepohodli, že ho můžeme dát mamce, která plánovala dlouhodobě koupi králíčka.

Každý králík má jinou povahu - jako lidi, nemůžete čekat, že když máte jednoho králíka doma bezproblémového, tulivého, že ten druhý bude úplně stejný. Musíte počítat také s možným rizikem, že se Vám zvířátka nepohodnou.

Co si budeme říkat, Milda - pohlavně jasně vyspělý plný chutí začal pěkně obsakovat Matyho. Pomohl plyšák, kterého si oblíbil, ale sám na něj nikdy nešel, jenom když jsme viděli, že jde na Matyho, tak jsme Mildu vzali a přemístili na plyšáka. Toho jsme chránili, hlídali, aby mu přeci jen trochu vzrostlý Milda nic neudělal. Třetí den od Matyho pořízení šel Milda na kastraci. Pěkně jsme to obrečeli, nemám ráda takové to věci, takže to byl zřejmě větší psychický šok pro mě, než pro ušáka. Věděli jsme co ho čeká a jaké jsou všechny následky - ani ne tak neplodnost, jako určitá změna osobnosti králíka. Do poslední chvilky jsme nevěděli, zda jednáme "v zákonu přírody", je to vážně divný- alespoň pro nás. Když jsem s ním šla do ordinace, málem to se mnou seklo, jaký jsem z toho měla nervy.

Na to, že budete mít uklizený byt nonstop bez jediného chmíříčka se rovnou rozlučte:)

Když budete na své mazlíčky hodní, možná Vám pomůžou i s úklidem:-D

Díry na koncích záclon/ závěsů - klasika, milujou hrabání - naši zásadně doma, venku nehrabou, přeci si nezanesou hlínu za drápky ne?!

Na veterině si ho nechali pět hodin. Když jsem s ním přišla domů, byl hrozně studený, celý napířený do velký koule. Dávala jsem k němu celý den nahřátý plyšáky a jeho oblíbenou teplou mikinu, na které leží. Celý den moc nejedl, ani nepil, pořád spal a byl takový zfetovaný potom. Druhý den už to bylo lepší, ale strach jsme měli, co si budeme povídat. Od té chvilky Milda přestal všude bobkovat, začal být mnohem čistotnější, ale klidnější. Už tolik neblbne, nekraví po celém bytě a je takový zkrocený, což je škoda. Přítulný jako koťátko byl už předtím, to se moc nezměnilo, i co se týče hygieny. Na Matyho skákal ještě tak jeden týden, pak už to zcela ustálo. Musím ještě podotknouti, že nám vůbec neobstřikoval a nic kromě bobků neznačkoval. Nezapomeňte, že králík je po kastraci plodný ještě cca měsíc.

Co je šeptem, to je čertem!

No a jak to bylo od počátku s Matym? To je hrozný číslo, je drzý, bojácný, dominantní, Miloušovi všechno bere a vyfoukává mu před nosem, chce mít všechno a všechny jenom pro sebe a sežere všechno co se dá :-) Když se mu něco nelíbí, tak to dá najevo, když nechce hladit, tak se nenechá pohladit a když má citlivější chvilku, tak je věrný jako pes. Takže je takový náladový - jako ženská :-)
Jasný důkaz vzahu Matyho k jídlu :-D

Ze začátku byl trochu Maty zmatený, zda jít na kleci nebo v kleci :-D

Ležení v záchudku dělal jenom náš malej, to však skončilo kastrací. Ta není nutná, pokud Vám neobstřikuje byt a neobsakuje všechno co se dá (Milouš ani jedno nedělal, dokud jsme nepořídili Matyho), z válení v záchudku prý vyrostou časem =)

Miluje pampelišky... jako všechno, co se dá jíst! Maty je prostě rozený gurmán, má ale štěstí, že se mu to nepodepisuje na váze =) Dávejte vždy pozor, co Váš králík venku jí. Další nervy co budete mít venku jsou psi - buďte velmi ostražití! Ne každý pes chce ublížit, většina z nich je ignoruje, další si jich nevšimne a ten zbytek je zvědavý, co to je - neznají to. Ovšem i menší náznak skamarádění s králíkem by nemusel dopadnout dobře. Já jsem v tomto ohledu nedůvěřivá, jakmile vidím psa bez vodítka, jak je kousek od nás, okamžitě je beru do ruky a začnu zhluboka dýchat, aby ten pán s tím psem k nám nešel. Většinou se jdou lidi podívat, co to máte a začnou králíka hladit a obdivovat.

Většinou si venku najdou jedno svoje místečko, na kterém se zdržují většinu času, co jsme venku

Maty nám začal extrémně obstřikovat celý byt ve 3,5 měsících. Do týdne šel na kastraci, protože to se nedalo. Nejen, že Milouše svým obskakováním nenechal pomalu ani vyspat (na plyšáka nechodil, jako Milouš, prostě ne a ne), takže byl pak podrážděný a udupaný=báli jsme se, že by se jejich vztah zhoršil a byli by na sebe agresivní pak, ale vytírat 4x denně - no žádná sláva. Na veterinu jsme šli o dost s menším stresem, než s Mildou. Ale co následovalo potom, to bylo pro mě hrozný. Narozdíl od Mildy, si tam Matyho nechali pouze jednu hodinu. Když jsme přišli domů a pustila jsem ho, abych ho odnesla do klece, tak padal z jedné strany na druhou, motali se mu nožičky. No hrozný... I v kleci s tím soupeřil, nejedl, nepil celý den, ani na záchůdek nestíhal se obrátit, jak byl oblbnutý :-( Klečela jsem u něj dokud neusnul, vyhrabal se z toho ale rychleji než Milouš. Večer už cupital po bytě a byl docela v pořádku. Druhý den už všechno jedl, co se dalo. U Matyho obskakování utichlo ale rychleji, než u Milouše. Dá se říct v podstatě ze dne na den. Co se týče přeznačkovávání Miloušova území také ustálo hned - naštěstí! Kdykoliv jsme přišli po X hodinách domů tak z podlahy bylo mega minové pole.

Když už byly ty Velikonoce, tak jsme přeci jednoho z nich zneužit a využít museli =) Jedeme na králičí modeling!

Takže říkám, dva samci v jedné domácnosti proč ne, ale je to vyloženě na povaze králíčka. Což nikdy nejde odhadnout dopředu.
Oba dva se po sobě hrozně opičí a je moc hezké, když vidíte, jak vedle sebe spí, nebo jak se navzájem čistí. Doufáme, že takový super kámoši budou i nadále a že žádný střední věk jako mají chlapi, kdy se všechno pokazí, u nich nenastane :-)

Veškeré věci najdete na www.kralici.cz zde jsem našla zatím cokoliv jsem potřebovala.

Dupání - Milda nám začal dupat až asi po půl roce, malý začal v podstatě hned první měsíc, co jsme ho měli doma. Je to reakce na něco co se jim nelíbí, nebo se bojí. Zatím ani jednou se mi nepodařilo odhalit, co je zdroj jejich dupání. Většinou je u nás doma vše naprosto normální, jako vždy a najednou z ničeho nic začne jeden z nich dupat, druhý se přidá. Klikrát to trvá i 10 minut a že ty rány jsou. Proto až toto váš miláček udělá poprvé, tak se nelekněte - my jsme zezačátku nemohli odhalit, co to je za divný zvuk. Když se to stane, jděte za zvířátkem a pohlaďte ho, mluvte na něj, vše bude v pořádku.

Naši hlídači :-) Kam jde Milouš - nalevo, tak tak musí ihned i Maty. Neexistuje hladit pouze jednoho z nich, vždycky jsou u toho dva =) Jsou vážně nerozluční bratři jak se patří!

Nezapomeňte v době línání - když jsou malinkatí, línají 4x do roka, v dospělosti na jaře a na podzim- vyčesávat, nebojte se jim koupit kartáč jako mají kočky. My jsme se báli, že jsou na ně štětiny moc ostré, ale je to skoro jediný "funkční" hřeben, který vážně vyčesává.

Měňte denně vodu - dříve jsme ji měli jen v pítku, po pořízení druhého jsme přidali keramickou misku, kterou si nevylejvají a nyní jsme zůstali pouze u misky. Nezapomeňte i na seno, králicí celý den pořád něco požírají, tak ať mají co =) Do 7.měsíců králící rostou - četla jsem, že není zcela nutné jim dávkovat potravu, že nepřibírají, až déle - pak je nutn= dávat pozor kolik jim čeho dáváme.

Cestujte v přepravkách s mazlíkama už od malička, zvyknout si na to mnohem snadněji, nežv pozdější době. To se týče i výcviku.Když budete v MHD/ vlaku/ autě a nebude to vyloženě zběsilá jízda, nebojte se na chvíli ušáky otevřít, aby se podívali. Většinou bývají z dlouhého cestování vystresovaní a nesví.
My jsme bojovali se cloumání klecí, když je občas jeden zavřený - hlavně nazačátku kvůli bezpečnosti. Jasný povely nesmíš, zvýšení hlasu by měl pomoci.

Králíka nikdy netrestejte po nějakém průšvihu, který udělal před např. hodinou - nebude vědet kvůli čemu ho trestáte. Když se např. vyčůrá na gauči, hned ho u toho chyťte, dejte mu k tomu čumák a odneste ho tam, kde má chodit na záchod. Mluvte na něj. Přenášejte bobky do záchoda, ukazujte mu to, chce to čas. Každý králík je jiný, nějaký to pochopí hned, jiný to nepochopí nikdy. Měla by pomoci kastrace, není to však pravidlem a já bych ji nedoporučovala, pokud je Váš králík normální, neobstřikuje a neobskakuje všechno, co mu přijde do cesty...

Spokojený králík se může dožít až 10 let! Tak doufáme, že ti naši bobánci jsou právě jedni z nich!

I když Vaši králící neohlodávají kabely - jistota je jistota - pořiďte husí krky.

My se máme rádi!

Po čase se naučí se nebát skákat tak 50cm do výšky - na stoly, na gauče, postel - i parapet ! - dávejte si pozor, co zde všechno máte, jinak obal od knihy už nebude vypadat tak nepoškozeně jako předtím apod. =) Jen abyste nebyli překvapení jako my, až jednoho dne přijdete domů a všechny čestvě zasazené sazenice a přesazené kytky umístěné na vysokém parapetu budou rozmixované na zemi :-)

Horko - chraňte své králíky, jakmile je dusno a parno, můžete je osvěžit, když jim dáte studenou lahev s vodou vedle těla, nebo na ně na chvilku položíte vlhký hadřík. I králici můžou dostat úpal a úžeh! Nezapomeňte v létě na větší přísun čerstvé vody a aby neměli umístěnou klec na místě, kde svítí sluníčko, pokud je máte nonstop zavřené.

Křivení pusou - ptala jsem se na to veterináře, protože jsem nikde nenašla co to způsobuje a bylo mi řečeno, že to dělají, že je to normální. Kvůli čemu ale nevím =)

Jedno ucho nahoru - měl ho Maty, když byl ve zverimexu, když jsme ho vypustili doma, tak mu hned spadlo a už tak zůstalo... Takže jsem se na to ani nestačila zeptat na veterině, protože už to nebylo potřeba =)

Rádi čůrají nazačátku do peřin- proto je hlídejte a když to udělají, tak říct fuj, nesmíš - klasika..

Když vás/ vaše věci olizují - projev lásky k vaší osobě, když olizují i vaše oblečení/ místo kde např. spíte, tak je to velmi hluboký vztah

Drápky - Mildovi bude 9.měsíců a teprve půjdeme na stříhání, vezmeme to při jednom, až půjdeme na třetí očkování. Okouokáme to od veterináře a až potom budeme drápky stříhat sami

Seznamte své mazlíčky i s dalšími členy rodinných příslušníků =)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Katarína Katarína | Web | 17. dubna 2014 v 14:18 | Reagovat

Krásní králíčci, mám doma jednu, daly jsme jí jméno Lily, ale přijde mi že se sama nudí. Nebylo by lepší pořídit si druhého králíčka aby se nenudila?

2 therealtrue22 therealtrue22 | E-mail | Web | 17. dubna 2014 v 18:18 | Reagovat

[1]: Druhý parťák je dost velký risk - když si nesednou povahově, budou vznikat boje o území a poteče i krev. Oddělit od sebe dva králíky v boji je docela dost těžký i pro dva dospělý, hlavně ta spoušť potom se zdravotními následky je většinou dost nepříjemná jak pro vás, tak ušáka. Pohlaví u králíka jde 100% určit až ve 3 měsíci, ve zverimexu vám budou tvrdit něco jiného, ale dám na info raději od zkušeného veterináře, než od prodavače. U dvou samců je procento, že si nesednou větší, než když budete mít samici a samce. My máme dva samce, nervou se nám, jsou jako bráchově, ale řekla bych, že je to hodně velká výjimka. Takže klidně pořiďte parťáka, ale mějte záložní plán, když se nepohodnout - komu ho dáte - když bude muset jít ten druhý pryč (rodiče, známí, kamarádi). Zvíře není věc, takže důslednost je na míste to vše řádně promyslet! :-)

3 zezamku zezamku | 10. června 2015 v 10:19 | Reagovat

Kdo udělá stránky, kde má šedivé pozadí na to dá šedivé písmo?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

2015 Design by TheRealTrue22