Vyhasínající se Slunce vs. Zvyšování hladiny moře

15. října 2011 v 12:00 |  Celosvětové změny

Co se děje s naším sluncem?

Tlak větru poklesl na 50leté minimum a sluneční činnost je nejslabší za poslední století. Podle londýnské profesorky Louisy Haraové není jasné, proč tomu tak je, a kdy Slunce znovu vstoupí do aktivní fáze. Podle ní to ale nemusí být hned tak brzy a někteří odborníci se domnívají, že nastane další období nečinnosti a mohl by se opakovat scénář "malé doby ledové" během tzv. Maunderova minima, které během 17. století trvalo sedm desítek let.
Článek je z

http://wmmagazin.cz

_______________________________________________________________________________________________________________

Ostrovní státy se připravují na evakulaci

Během tohoto století zvýší hladina oceánu až o dva a metry. Tisíce ostrůvků v Tichomoří a Indickém oceánu mohou zmizet, nebo se scvrknout na neobyvatelné útesy omývané vlnami.
V roce 2007 se uvádělo, že hladina může do roku 2100 stoupnout o 0,2 až 0,6 metru. Nové studie tyto odhady posunuly odhadem na nárůst mezi 0,5 až 1,4 metru.
Studie z loňského září se předpokládá, že tání ledovců se bude zrychlovat a hladina se proto zvýší v rozmezí od 0,8 až 2 metry. V takovém scénáři budou mít problém nejen malé ostrovní státy, ale i řada zemí na pobřeží oceánů, které se budou muset přednostně postarat o své občany.
Loni v listopadu maledivský prezident Mohamed Nasheed získal pozornost dramatickým rozhodnutím vyčleňovat z rozpočtu peníze na nákup půdy, kam by se na konci století mohla populace Malediv, čítající nyní 360 000 lidí, přestěhovat.
Prezident Kiribati Anote Tomg chce postupně posílat občany své země do zahraničí už nyní a nečekat na vynucený útěk nebo smrt ve vlnách. Obrátil se především na Austrálii a Nový Zéland s plánem, který počítá s pravidelným přestěhováním 1000 mladých obyvatel Kiribati ročně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

2015 Design by TheRealTrue22